Žádný pád, ledopád

cca 12 minut čtení

Ještě jsem pořádně nevysušil pohorky a už je zase voskuju. Vždy si vezmu dřevěné štokrle, zasednu a udělám si meditační chvilku s voskem a hadrem, jako kuřák na cigáro. Boty chytnou mastnotu, vintage vizáž a jistotu, že do nich nenateče. Sbalím čerstvě vyprané oblečení z minulé akce, připravím a zkontroluju lezecký matroš. Je to už skoro rutina, ale baví mě!

Pak náhle zavrní mobil. Mišo píše, ať se pořádně oblíkneme, že bude velká kosa. Počasí sleduju již dlouho a -20 krásných tam svítí celý týden. Ale Mišova zpráva říká, že i tatranský orel uznává velkou zimu, která tam bude. Je potřeba tomu přiložit důraz. Napíšu Pájovi tedy úsměvnou zprávu, ať si vezme všechny Devold hadry v barvě kečupu, že v 5-ti vrstvách se blbě leze a že v teplých rukavicích neuváže osmičkový uzel. Jinak kromě drobností jako lístky na vlak a cestovního pojištění s Pájou před touto výpravou moc nekomunikujeme a každý si tak řeší svoje starosti a pochybnosti po svém. Pája je takový Parow Stelar turistiky 21. století, a tak mu věřím, že přijde zase s nějakou novinkou. Na průsery a staromilectví jsem tu prý já.

Oproti reverendím akcím s dlouhými večery nebo spaním někde v lesní díře neberu zbytečný balast typu vařič, ešus, celtu, lahev whisky, hrací karty apod. Jedeme hlavně lézt. Místo juchání po večerech budeme vázat uzly, popotahovat nudle a pít horký čaj. Batoh je proto krásně lehký. Pod víko dám lano, na předek cepín, vybrat eura a 2-denní dovolenou, pac a pusu a jedem!

Přemýšlím, kde s vypravováním akce začít, abych čtenáře moc nenudil. Začnu výstupem z vlaku v Popradu. Nacpané lůžkové kupé nestojí za řeč. Unavení kluci slovenský se vraceli domů do Košic, trochu chrápali a po vypití pár Bernardů si zuby čistit nešli. Nacpali jsme si s Pájou navzájem špunty do uší a čekali, kdy parodie na spánek skončí. Skončila 10 minut před pátou. Dál už to snad bude veselejší.

Den první – Je Ti zima, Julku?

Vzduch na popradském nádraží je jak plexisklo, na které tě Saša Ovečkin deset sekund po začátku zápasu namáčkne. Čekal jsem zimu, ale ne Novosibirsk hned na nádraží. Než dojdu do haly po svých méně než 20 metrů, nos mám jak Bolek. Uvnitř jen seriózní klientela, které se v 5 ráno chceš vyhnout. Jdeme se proto projít. Mišo tu bude až za hodinu a půl. Takto brzo ráno, navíc ve čtvrtek, díru do světa showbyznysu asi moc neuděláme. Ukážu Pájovi cestu, kterou v sobotu půjdeme na pivko. Vzduch je tak ledový, že jedna vrstva kalhot je tuze málo.

-20°C

Obdivuju popradské obyvatelstvo, které vstává a jde sibiří vyrábět hodnoty. Když se vrátíme do haly, koukáme po sobě jak telata. Co budeme v takové zimě dělat? Nebude led extrémně přemrzlý a lámavý? Zavrtám vůbec šroub? Nezmrzne mi čaj v termosce? Srkám kafe z automatu, které dobře vypadá ale blbě chutná a celé si to přemílám. Nenápadně se kouknu na ceduli s odjezdy v kolik jede první vlak směr Praha-Karibik zpět.

Je to tady- 6:30, čas srazu! Ceduli Odjezdy nechávám cedulí a jdu si sednout do vymrzlého Mišova terénního auta. Seznamuju Emko s Péčkem a jedeme kolmicí přímo k Tatrám. V jednom momentě, kdy jsou vidět snad všechny štíty od západu až na východní část Vysokých Tater, tlumím veškeré obavy ohledně této akce. Všímám si azůra na nebi, pocukrovaných hor, překřikování třech lidí v jednom autě, srnek a lišek na poli. Vždyť ke spokojenosti stačí tak málo!

Hrebienok, pořád kecáme

Smokovec, Hrebienok, cesta ke Zámkovského chatě, 2 ledopády kousek od chodníku. Rozbijíme pomyslný tábor vymezený odmotaným lanem, termoskou, batohy, rukavicemi a Pájovým zhmotnělým nadšením, že si vyleze svůj první led. I přesto nechápu, jak to ustává!? Já být prvně v Tatrách, k tomu azurové nebe, -19 na teploměru a hned v úvazku a s cepíny v ruce, tak mi bouchne aorta.

Pája na prvním směrem k objektivu

Cílem není jen lézt, ale naučit se to lézt tak, abychom to mohli lézt celý život. Ždímáme z Miša všechny informace, které nás zajímají. Je super být tu s člověkem, co se skutečně vyzná. Navíc nemá problém nám vše důkladně a hlavně prakticky vysvětlit.

Nej učebna štandů – na štandu

Takto podané je to zaryté pod kůží, jak slib od Vinnetoua. Vše zapamatované? No, tak jedeme dál! Dvaceti metrový, zcela kolmý úsek je v nelezeckých mačkách jak čokoláda s chilli. Záseky cepínů jsou čokoláda, kopnutí maček jsou chilli. Nevypadnout z vykopaného stupu a důraz na techniku lezení! Ještě že jsem na druhým konci lana!

Plníme bandasky

Bandasky na předloktí nabývají hodnot štěněte piva. Dolézám k topu. Ruce hoří, mám je jak Stallone a zkřivenou hubu taky. Při spuštění cítím slunce do zad. To je balzám! Pro dnešek asi stačilo. Mimochodem, taky jsme tam vylezli jednu cestu na prvním, kam jsme si předtím navrtali šrouby. Cítím jak Julci sílí! Jsou to všechno takové malé progresivní schůdky. O tom je naše víra.

Pak už jsou na řadě jen radosti. Ota Pavel alias Pája mi cestou ve vlaku vyprávěl, jak na vysoké škole ujížděl na rybách. Neseděl u řeky ani nehonil v Olmíku děvčata narozená mezi únorem a březnem. Zrzavej kocour prostě rybu umí skvěle připravit, naporcovat i s chutí sníst. Jsem s Majklem v Raimundu. Jsme tu sami?! No jasně, dyť je čtvrtek! Ostatně i v horách to bylo hodně komorní. Pája se pstruhem zalézá pod stůl, aby si ho lépe vychutnal. Já dávám pirohy se šalvějí, Majkl kroupy s houbama. Mají to všechno opět luxusní, až má náš kocour ze pstruha mastný fousy. Ubytování, nákup sta vajec k snídani, litry čaje, protahování bandasek, hra v kostky a před spaním ještě střelíme dva zlaté bažanty. Pánská jízda ve dvou jak má být! Nemohu nevzpomenout, jak nám maminka od Miša donesla kotel domácí kapustnice. Tak to je snad už moc! Dokonalost té polévky byla taková, že to nemá cenu rozebírat. Jen jsme se maminky zapomněli zeptat, zda ten prázdný kastrol potom máme umýt, nebo zda má myčku. 🙂

Den druhý – Co tam tak dlouho řešíš?

Sraz s Mišem je v 7:30 před barákem. Budík zvoní v 6:15. Chceme si to udělat hezký, žádný temnoty a kvapík hned u snídaně. Odkládám proto budík o 10 minut. Zatímco Pája odhrnuje peřinu a jde podezřele rychle něco kutit do kuchyně, já šťastně polehávám s představou o čem dnešní ledolezení v Bielovodské dolině bude. Z představ čistého přemrzlého vzduchu a vícedélkových ledopádů mě probírají vzpomínky na dětství, kdy jsme vyrazili na fotbalový zápas do Štětí. Kdo Štětí zná, tak ví, že polovina města je vlastně velká fabrika na výrobu papíru. Kdo nezná chemicko-technologický proces výroby papíru, tak ví alespoň jediné – dost to všechno vytrvale smrdí. A jedno takové malé Štětí schovával ledolezec Pájíček celou noc pod dečkou. Vzpomínám, že jsme ve Štětí prohráli 0:1. Teď prohrávám taky. Musím vstát a celé to Štětí vyvětrat. Zpátky blíž k epicentru té chemie se mi nechce a jdu tedy do kuchyně popřát krásné dobré ráno. Reverend alias alchymista Scotta už jede v kuchyni velké bomby! Rozesílá na pánvi míchaná vajíčka a filtrovanou kávu do hrnků. To je velké menu! Budu se muset zítra hodně snažit, abych ho trumfnul! 7:30, to je čas, kdy jedeme dalším ledopádům vstříc!

Ve dvou chutná lépe

Ždiar, Lysá Polana, Bielovodská dolina. To jsou další místa, kde jsem poprvé a utvrzují mě v tom, že na důkladné poznání všech terénů Tater je jeden život krátký. Troj-délkový ledopád se jménem Adin úsměv je náš úhlavní cíl.

Jeden úsměv

Absence diakritiky mi z názvu dělá lingvistický guláš – buď se obyvatelé v oblasti Moskvy skutečně usmějí jen jednou za život a nebo je Adéla veselé sympatické děvče. Každopádně ledopád je tak dlouhý a zakroucený, že z nástupu není možné dohlédnout na jeho konec. Oblékám se, kontroluju výstroj, utahuju přesky na sedáku… když v tom jak když střelí, věta oznamovací z úst Miša, že on je tu dnes jen mentor a že tohle bychom si měli celé vytáhnout sami. Progresivní Parow alias Pavel, s tváří němou jak žák při písemce, nevypadá, že by to chtěl tahat. Je tedy řada na mě. Výmluvu nemám a měl bych sám sobě ukázat, že rád věci dělám pořádně. Nechávám se ověsit lezeckým materiálem a instrukcemi. Dole se nadechnout, hodit nějakou rádoby vtipnou hlášku a zkusit konečně něco vylézt. Ještě odposlechnu důvěrnou a potichu položenou otázku Páji směrem k Mišovi: „Co mám dělat na ledech, když budu padat?“, odpověď asi tušíte: „Hlavně nepadat!“ Přesně tohle jsem potřeboval slyšet… Spánky mi tepou jak bubínky. A rockový koncert celý přede mnou. Ok. Jdu to tam poslat!

Nadechnout a odlézt

Mám před sebou takové tři kolmější schody, kdy pod dvěma z nich musím udělat štand, vytvořit si vlastní postupové jištění ze šroubů a celé to korunovat nulovým počtem pádů a dobráním obou reverendů na štandech a nahoře na slaňovacím stanovišti okolo stromu. Před sebou mám jen led, hroty cepínů a maček. Za sebou díru, natažené dvojité lano a oddalující se místo bezpečí. Snažím se být maximálně racionální. Místa na vtípky, třeba když kluky doberu na štand a jsme pospolu, fakt není.

Pája dolézá na štand

Hrozně moc bych se chtěl smát, jak je to všechno bomba! Místo toho však řeším zamotané lano. Když už zase lezu, tak vrtám šroub levou. To jde hodně do tuhého. Nataženou pravačkou držím celou dobu zaseknutý cepín. Kluci na mě něco křičí, ale já si tady jedu 700% koncentraci šroubem kolmo do ledu a pochechtávání znějící směrem od štandu mohu jen závidět. Led ještě přitvrzuje, lezu to diagonálně zleva doprava a pak zpátky. Na přemýšlení o bandaskách není čas. Určitě je tam někde pod čtyřmi vrstvami oblečení mám schované. Ale musím vylézt přes tu hranu! Boulder neboulder, bandasky nebandasky.

Pohled od štandu na snaživého Julka

Trvalo to objektivní chvíli ale subjektivní věčnost. Ty šrouby na levačku mi daly fakt pohulit. Počítám však a škodolibě se směju, že hranu si Pája užije i na druhým. Ve světle na konci tunelu nacházím strom se smyčkou do které se cvaknu. Ihned poté přichází neznámí anděl se sloní injekcí a tlačí mi přímo do krkavice dva litry endorfinů. Úder motykou od cepínu do spodní řady zubů, to jsem tam při jeho páčení pod poslední preskou předvedl, se nyní zdá jako úplná banalita. Pravý špičák krásně tepe. Navíc štand, který je popliván slinami a krví, vypadá trochu víc chlapsky! 🙂 Pak je oba doberu a proslaníme celý led dolů.

Mávejte!

Chceme ještě na jiný led jménem Mrozek. Je však plný lidí. Bylo by to o držku se tam k nim cpát. Jdeme si ještě něco vysvětlit ke štandům. V hlavě mi začíná nabíhat taková electroswing melodie. Začíná páteční odpoledne nasaturované extra-pozitivními emocemi danými vybouchaným ledem, který Julci vylezli. Mišo nás odveze na ubikaci. Doufám a plánuji, že nebude trvat dlouho a zase se budeme vítat! Asi začnu do novin říkat, že Tatry jsou mým druhým domovem. To nám přidá nějaké fanoušky! 🙂 Michale, díky moc, byla to zase velká jízda! Večer v lavině emocí, hlášek a jednoho balíčku chipsů vymýšlíme sobotní trip – Slavkovský štít. Věříme, že bude dobré počasí – dole mlha, nahoře opalovačka. Pája je s prohlášeními více opatrný. Je to starý lišák, než vyleze z nory na lov, chce mít jasno. Mně není pomoci. Tenhle turnus je jenom náš a není malých rokenrolí!

Den třetí – Jak pan Čaj a pan Chleba na kopec vyrazili

Toho dne vařím snídani já – šest vajec a ham. Pájo udělej ham a řekni jestli Ti chutná? Odpovědí je dusivý kašel s hlenem na závěr. Tak to je hláška dne ihned po ránu! Poté desetkrát během jídla řekl, že mu to vážně chutná, ale já mu to nevěřím. Navíc výborné silné kafe uvařil zase on. Připravuju svačinu na kopec. Je podobná té snídani – šunka zbyla. Bojím se, aby se jí Pája ve svahu neudusil.

Autobus, lanovka, mlha, rychlá chůze. Akce zase nabírá rychlý spád. Oddělujeme se od většiny lidí mířící do Malé a Velké Studené doliny a němou krajinou mlhy, lesa a kleče si to šineme po turistickém chodníku směrem ke Slavkovskému štítu. Okolo kóty 1700 m.n.m. je jasné, že reverendi a pozitivnost opět vyhráli nad mlhou a ponurostí!

Miluju to!

Ihned nad mlhovou pokličkou končí naše úvahy o tom, že to v případě špatného počasí otočíme. Sníh drží, neklouže a není ho v tom svahu tolik, že by mohl nějak pracovat. Posíláme mačky na nohy a do ruky čakan a jdeme si užívat snovou prosluněnou a bezvětrnou sobotu a výstup po jižní straně masivu Slavkovského štítu!

Upaluj a opaluj!

Doháníme Poláky, kteří mají evidentně problémy s fyzičkou i s tím, jak správně upevnit mačku na botu. V jednom sedle krátce posvačíme a ofotíme tu krásu na druhé straně doliny.

Svačinka v sedle

Mezitím se zasmějeme nad poznámkou v žákovské knížce reverenda Páji: „Odložil sluneční brýle v úschovně zavazadel a přiznal to až teprve, když je potřeboval. Prosím pokárat!“ Půjčujeme si střídavě ty moje, ale moc nám tato operativa nejde a navíc nejhorší jsou vždy přechody z brýlí ven a obráceně. Po nějaké době zůstávají opět konstantně pouze na mém nose. Pája se musí spokojit s celodenním mračítkem ve tváři.

To je furt moruga sem, moruga tam a pak si sáhneš do oka!

Finální výšvih jdeme vedle sebe. Na vrcholu fouká, Pája bez brýlí se moc nedojímá. Já, pražák, zde stojícímu Polákovi vysvětluju jednotlivé tatranské vrcholy a doliny.

Stand on the horizon

Panoráma je to víc než luxusní, ale zima a vítr dělají své. Domlouváme se proto na svačině dole v sedýlku – bez větru a Poláka. Polákovi se evidentně líbíme, snaží se nás pochopit a náš plán přijímá také za ten svůj.

Sestup hlubším sněhem neprudkým svahem je záležitost rychlosti. V sedýlku jsme velmi rychle. Míjíme skupinu mladých Poláků, co jsme je předhonili cestou na horu, a potkáme skupinu skialpinistů. Nezdraví a vůbec se tváří tak nějak povýšeně a nepatřičně. Moc tomu nerozumíme. Tudíž jim oplácíme stejnou mincí. Vtip a sebeironie jsou naší silnou stránkou – děláme ze sebe paštikáře s deset deka uheráku a čajem v normalizační termosce. Skialpinisti si tam žvýkají něco od Nutrendu, masírují ztuhlé svaly a pořád se mračí. Škoda, že nemáme nějakou igelitku, vzal bych si ji do ruky místo batohu. My děláme, že jsme na vídeňské lavičce v Prátru. Pája sedá kousek od nich na batoh a v posedu lázeňského šansoniéra srká jednotlivé doušky čaje.

Pan Čaj

Jirka mlaská šunku s chlebem a komentuje to slovy typu: „To je paráda táto, že si mě vytáhl na tenhle hýgl!“

Pan Chleba

Pak jdeme furt dolů. Odsejpá to rychle. Pořád se toho nemůžu nažrat – nalevo tatranské štíty, napravo mlha a pod ní Popradská kotlina. Vidíme cíl, kam máme jít a trochu neřešíme, jak toho dosáhnout. Proto za chvíli stojíme v zasněžené kleči, kde jednou za deset kroků zmizíš po prsa ve sněhu. Docela to ještě dá zabrat než dojdeme zpět na Hrebienok. Nejtěžší je odtrhnout Páju od focení svého prvního tatranského kamzíka, kterého si zde našel.

Kdo najde kamzíka, tak našel kamzíka

Hřeje mě, jak si to reverend užívá. Docela často u něj můžete slyšet slova hm, ok, dobrý nebo tak jo. Tento víkend je ale našlapenej kroupama, hyperpozitivní a vůbec v mačkách a cepínu je to taková malá alpinistická mašina. Jeden z důkazů, že se víc těšil a vstával každý den dřív, jste si již mohli přečíst výše.

Času máme do 22:40, kdy odjíždí vlak, dost. Způsobů, jak tenhle triptych zakončit, jsme vymysleli více – válet se v čajovně, sauna, pivovar, chrápání na podlaze v nádražní hale… To by nebyli Julci, aby to nějak nezmixovali, než se z druhých domovů vrátili do Prahy.

Kostky nebo Bang?

cca 6 minut čtení

Akce Julků jsou jako divadelní představení. Jsi-li jeho součástí, nevíš o tom. Koukneš-li se na jejich konání s odstupem a nadhledem, jsi nadšen. Jsi nadšen dějem, vývojem postav v něm, výpravou, kulisami a jednou zvláštností – herci jsou zároveň diváci a diváci jsou zároveň herci. Takové amatérské divadlo pod širým nebem, kde předvádějící je zároveň hodnotitel. Důležité je hrát, jedno co. Kostky nebo Bang? Je to buřt! Hlavní je, že se diváci tlemí.

Julci na scéně!

V této divadelní analogii, bych Julkovské představení viděl někde na hranici dramatu a tragikomedie. Rozhodně nelze mluvit o opeře. Sice občas si zazpíváme: „Už v tom zase lítáme…“, ale víc nic. Absurdnímu dramatu obvykle chybí souvislý děj a zápletka, motivace postav je neznámá, chybí rozuzlení, postavy nejsou schopné komunikovat s ostatními. Toto našim akcí rozhodně nechybí. Na druhou stranu je třeba si otevřeně přiznat, že komunikace mezi postavami nabývá občas skutečně absurdního charakteru. Běžná Julko-komunikace vypadá tak, že všichni poslouchají, když nikdo nic nevypráví a všichni začnou mluvit, když jeden překotně začne něco vyprávět.

V tomto článku bych všechno rád detailně osvětlil. Trekovo -trubičkářské vyprávění od Páji už jste mohli číst zde.

Mě zajímá, jak se kdo popral s rolí, která mu byla svěřena a zda se na divadelním nebi někde v hloubi Fatranských lesů a hor vyklubal druhý Karel Infeld Prácheňský…

Na Fatranských svazích, hledá se nový Infeld.

Je potřeba komedii správně obsadit, aby děj gradoval. Dobrovolnost ve volném čase nadevše. Tudíž role, o které nebyl zájem, byly poté rozdány komparsu. V naší tragikomedii byly v nabídce tyto role:

Adonis, Šáša Krusty, Don Juan, Noviciát Tleskač, Superman, kačer Sjůsajd, Hemský, Okurka a pribináček, Wyatt Earp dvojník, Láďa Hruška a další.

Všechny nabízené role netřeba uvádět, jelikož z výše uvedených byly vybrány hlavní postavy a koho zajímá střední třída z komparsu toužící po slávě a ksichtu před kamerou, že? Je až s podivem, že takový Adonis zbyl na pana Vomáčku, který se na scénu dostal jenom proto, že o tom poté chce vyprávět v hospodě. Hlavní role a jejich obsazení bylo tedy následující:

Šáša Krusty – Pavel
Krusty ve své posteli

Pavel se o tu roli hlásil už ve vlaku, kde se udílely první režisérské pokyny. Ze všeho si dělal srandu a ostatní z něj. Jeho kostým byl ovinut podivným balastem. Dle zákulisních informací vzal Pavel jednu z hlavních rolí v novém seriálu Hadičkov. V momentě, kdy vyšel z divadla mezi normální lid, byl ztracen. Foto nahoře je z části hry, jež nese prvky vážnosti a současné politiky. Je to o tom, jak Krusty alias v tu chvíli jistý Tomio O. zabral místo ve sněmovně a do jeho postele se mu na oplátku nahrnuli chachaři z Ostravska, jelikož nedosáhli na kotlíkovou dotaci.

Wyatt Earp dvojník – Jean
Dones další, bandito!

Jeanova role byla ze začátku jasná. O to více překvapí, že k této původní roli, která měla být „za“ nikoliv „před“ kamerou, přidal ještě roli neúprosného šerifa. Původní role byla fotograf exteriérů. Zhostil se ale na výbornou šerifa trvajícího na pravidlech. Šerifa, který ví, že indiánům je potřeba se postavit s nabitou zbraní, nikoli uhýbat. Šerifa, jež donese rundu čertova pití z Liptova a řekne dones další bandito! Dobré dodat, že v rozhodujících chvílí se nebál spolčit s bandity s cílem nalezení cesty ven z mrazivé pasti. Za původní roli fotografa byl v roce 2015 nominován na Českého lva.

Noviciát Tleskač – Slavomír
Noviciát táhne ansámbl

Nový herec na place, to je vždycky povzbuzení. Ženský před jednotlivými scénami se více pudrují a voní. To se líbí i dlouholetým bardům. Tudíž je oblíben všemi. Je potřeba ale něco ukázat. Novic se rychle okouká a hele – ženský zase smrdí cigárama a levným mýdlem. V mnoha scénách bylo řečeno: „A co na to Tleskač? Líbí se mu to? Můžeme to tak nechat?“ Myslíme si, že za to může Bitnerka, že ho tady máme. Prý někde v tělocvičně lezl elegantně jak rozespalá kočka a proto je zde. Já myslím, že o tom to není! Objektivně je potřeba říct, že se Noviciát hbitě osmělil. Okoukal fígle, jak z prekérních situací rychle vybruslit. Ve scéně s názvem Traverz pod Pekelníkem táhl svým výkonem celý ansámbl. Diváci ho za to vyprovodili potleskem ve stoje. Je jedno a historie se již neptá, že je boleli nohy a chtěli si již sednout.

Hemský – Jirka
Po 2. třetině Hemský zatínal pěst. Předčasně.

Jirka alias Hemský, to je hráč s nejhorším zakončením v probíhající sezóně 2017/2018. Vždy se snaží do posledních chvil hry. Vymyslí a vydře leccos, aby to ve finálním okamžiku totálně zazdil. Spolehlivý hráč, který to dělá od srdce. Spolehlivý je ovšem možná a jedině v tom, že totálně zpacká koncovku. Spoluhráči herci si o něm šuškají, že to jednou musí vyjít. Zatím to však neprokázal. Mnohým severočeským hercům se dělají varhánky na prstech u nohy při vzpomínkách na letní scénu, kdy dvakrát brodili špatný potok při nočním hledání vypínače. Hemský se však nevzdává, má to napsané v roli. Tak s tím žije, pije a objíždí hory, co znamenají svět.

Kačer Sjůsajd – Barbánek
Kačer Sjůsajd v jedné ze svých tradičních scén

Pokud mám skromně sdělit svůj egocentrický názor. On tam byl. Někde mezi Chatou pod Suchým a Chatou pod Chlebom se v klidu toulal zamrzlou krajinou. Rozdával úsměvy, rozdával vousy. Zatímco ostatní přemýšleli jak ještě více dozapnout teplou bundu, on jen nechápavě s pozitivností sobě vlastní sundaval batoh z batohu (ano, nesl dva batohy!) a oblékal šusťákovou bundu, za kterou by se nemusel stydět ani Jirka Korn u letního táboráku. Komparz čekal, až to hlavní hvězdy dotočí, a srkal horký čaj z termosek. Byla fakt zima. Když jedni odhazovali kreditky z peněženky, že jsou moc těžké, on vytáhl křenex a namazal si je na chleba. Ansámblu vzal do jednoho z báglů bohemku. Zejména Krusty měl radost. Byl tak pozitivní, že v rámci her se dostával do sebevražedných situací, že i nápověda nevěděla, co mu má hodit. Vždy přežil. Indiány, kulomet, převěje, sněžnou slepotu… na vše vyzrál. Nový Infeld Prácheňský je objeven!

Dvojrole Okurka a Pribináček nebo role Láďa Hruška nechme stranou k čtenářovu zamyšlení.

A když bylo po všem, tak si jako smrtelníci na Žilinském náměstí zatleskali. Za tu parádu, kterou společně zahráli. Aplaus!

Jenže jeden z nich zapomněl, že už se nehraje. Kdo čekal happyend s pohodlnou sedačkou a hajánkem v Pendolinu, ten měl smůlu. Hemský to zase nedojel na sto procent až do konce a gólman neboli průvodčí ho vychytal. Řečeno otázkou, co se stane, když přijdeš do divadla a nemáš rezervaci? Ano, budeš sedět na zemi nebo stát v uličce. V horším případě Tě spláchnou do záchoda pro černé návštěvníky.

Naštěstí gloriola reverendů funguje! Průvodčí byla milá, vypadala jak zpěvačka Pink a dala nám to skoro zdarma. A tak jsme si krásně postáli a to zahrané veledílo v závěru pořádně okořenili.

Slovena

Zimní hřebenovka

cca 13 minut čtení

Už je to tak, konečně si sedly všechny okolnosti a my zahajujeme další Julkovskou sezónu. Navazujeme na loňský veleúspěšný zážitek z hořící chaty, ale hlavně na intenzivní zážitky ze zimní krajiny. Abych se nepředbíhal, dáme si to pěkně od začátku.

Julci mají posilu, která se uchází o post reverenda. Není to nikdo jiný než Slávek, který v sobě nachází odvahu se poprat s mojí karmou (chápej jakože si to zase uděláme temný). Sedíme v hospodě u Bernarda, kde popotahujeme nudle a povídáme si o tom co půjdeme, jaké máme alternativy a taky seznamuju reverenda třípůlkaře se Slávkem. V psím žárgonu si kluci očuchali zadky a zjistili, že to půjde.

Slovena

Vstávám a na mobilu mám zprávu, že Barbánek už je na nádraží, urychluju snídani a vyrážím za ním. Cestou po mně koukají lidi, co jdou do práce a nechápou co to mám za stříbrnou hadici přes rameno, zatímco můj skrytý extrovert si užívá důležitosti a pohledů ostatních. „To čumíte jakou mám stříbrnou hadici“, říkám si a jsem spokojen, jaký jsem si to koupil dáreček do výbavy. To už jsem ale na nádraží a blíží se ke mně Barbánek s úsměvem chlapce, kterému rodiče koupili zmrzlinu. Naprosto sdílím jeho nadšení a tak se na sebe culíme do doby, než přijde Jirka. Jirka nezapadá do skupiny hadiček, ale přichází Slávek a taky mu čouhá hadička. Dorazivší Jean se přidává na stranu bezhadičkářů. Tak už víme, kdo kam patří a jdeme se podívat na tu krásku, co s náma vyhrála kupé! 

„Ty vole vona tam fakt sedí holka!“ 🙂 Vážně, byla tam. Mladá sympatická slovena. Uvidíme jak dlouho jí ten úsměv vydrží. Ještě jsme ani nesundali batohy a už se kolem prožene láhev vína. Během dalších pár minut se čtyřikrát ozve všeobecně známý zvuk otevírané plechovky s náplní vařenou tam někde u Liberce. Vlakový portýr přináší kávu a noviny. Cestou zpět odnáší odpadky. Trochu pokrčí obočí, když mu vracíme zpátky láhev od vína, plechovky od piva a malou placatku od nápoje s jahodama, ale to byla jeho jediná reakce. Zřejmě to není jeho první cesta a my nejsme první cestující s pozitivním vztahem k hydrataci. 

Cesta s těmahle Reverendama vždycky uteče jako zajíc před obézním labradorem. Máme si toho tolik co říct, že se občas ani neposloucháme. Vystupujeme ve stanici Vrútky a slovena se pořád usmívá a přeje nám dokonce pěkné hory! Beru to jako znamení, že jsme dobrý společníci. Ještě malý transfer osobáčkem do Nezbudské Lúčky, kde už doopravdy startujeme. Čeká nás krátké, ale intenzivní stoupání. Před tím máme ještě příležitost okouknout nové a později i staré Strečno. 

 Ve stoupání doháníme skupinku cca 8 lidí, z kterých se vyklube parta Čechů, kteří mají v plánu stejnou přechodovku Malé Fatry jako my. Dokonce spíme i na stejných chatách. Čeká nás posledních pár stovek výškových metrů a já cítím, že se mi jde lehce. Nasadím vlastním tempo až se zahřívám na tolik, že se mi konečně uvolňuje rýma, se kterou už tak nějak notoricky vyrážím výletit. Jsem v takové euforii z té svobody a sněhu, že trochu zapomínám, že tam nejsem sám. Slyším pár narážek na zvolené tempo, tak zrychlím a je po problému. 🙂 Ovšem tímto počinem jsem dosáhl aerobního maxima a zbytek už jsem odkroutil na dluh kyslíku. 

Konečně se z lesa vynořuje, je tam, a my jí rádi vidíme. Chata pod Suchým, naše pětihvězda. Vezmeme útokem pokoj, rozvěsíme věci, usteleme a jdeme si dát konečně oběd! Netrvá dlouho než se setmí, ale než se tak stane, mají pro nás hory představení na uvítanou. 

Představ si, že sedíš v horský chatě, v zimě, kolem spousta sněhu. Cpeš se porcí halušek, až máš pocit, že to musí být plevel co jim tu všude roste. Máš boule za ušima a nacpeš to tam jenom díky tomu, že to zapíjíš 12° tuzemskou zrzkou. Pak se koukneš ven a ten pohled tě dojme. Venku se vyjasnilo a ty na ten, pro domordce kýč, čumíš s vlhkým koutkem a víš, že jsi tady správně… 

Výhled Chata pod Suchým

Večerní zábava probíhá ve znamení karetních her, kdy se mi jednou dokonce podaří vyhrát v Bang. Vzhledem k tomu, že nás z lokálu vyženou s úderem 22. hodiny, přesouváme se do pokojů, kde se, jak je zvykem, zavíráme zbytek večera šampaňským! Jo, Barbánek je nezmar, táhne s sebou láhev šampaňskýho. Tak nějak hádám, že tam má ještě bernardýna, traktor a počítám, že v neděli na nás ve vlaku vytáhne kulečníkovej stůl…

Zbytek večera je trochu obklopen cenzurou. Dám vám ale jednu radu. Ve chvíli, kdy se stane, že jíte kyselý okurky a pramen zdraví z posázaví, běžte si lehnout. 

Den druhý! 

Budík udělá svou práci a probudí nás do pohádkového dne. Za oknem nízká oblačnost a my nad ní. Romantická idylka, azuro a ham and eggs.
Batoh na záda a od chaty pěkně navázat na včerejší stoupáček. A už zase stoupáme haťa paťa! Opět doháníme skupinku před námi a ujímáme se privilegia prošlápnout ostatním stopu. Zvedá se to zvedá, ale jdeme lesem a tak nemáme moc představu o tom co se děje kolem, když v tom spatříme v dáli hřeben po kterém půjdeme. 

Hřebenovka Male Fatry

Romanticky mlčíme a koukáme, fotíme to nažhavení jak japonci na Orloj. Cestou vzhůru nás předežene skialpinista, jinak ale hájíme prvenství, co se soutěže družstev týká. Nahoře nás krom větru čeká i výhled za který bys zaplatil. 

Jdeme dál, tohle je jen začátek a celá hřebenovka před námi, když ujdeme nějaký kousek, zjišťujeme, že jsme bez Jeana. Zatímco ten pořizuje fotky a trpí s rukama venku z rukavic, my nervózně přešlapujeme a díváme se zpět k vrcholu. Já jakožto člen skupiny s nejlepším zrakem přesvědčuji ostatní, že to co vypadá jako kámen, se ve skutečnosti hýbe a je to Jean, který se blíží a schází vrchol. Je to ale tak malý, že to ostatní nevidí. Já nechápu jak to, že ho nevidí… Načez se na horizontu objeví ve srovnání s malým kamenem gigantická postava s foťákem. 

Na horizontu postava

Holt optickej klam, ale doba ledová, je pořád ledová a já mám svoují stříbrnou hadičku! Ano správně, v tomhle příběhu je vložen další menší na který se můžete těšit a i když to zrovna není pulp fiction, tak budete napnutý dvakrát! Doufám. Během zastávky hadíčkáři Barbánek a Slávek v klidu hlásí, že jim hadička nezmrzla a ptají se mě kolik, že jako stála ta absolutně zbytečná věc co jsem si pořídil, že prej když foukneš vodu zpátky do batohu, tak ti to v hadičce nezamrzne. Chytráci, taky mi to mohli říct dříve, než jsem za to utratil nechci říct kolik peněz. 

Cesta se vine po hřebeni a my překonáváme nejtěžší úsek výstupu bez ztráty kytičky. Občas se kocháme. Hlavně ale koukáme pod nohy. Po nějaké době stavíme a dáváme si sváču, vzájemně se podělíme o to co má kdo v batohu. Tohle je prostě klasika, nikdo tu není sobec, každý veze něco pro ostatní a dohromady to dává recept na bábovku od babičky. Není tu zrovna závětří, tak se dlouho nezdržujeme a míříme si to na Malý Kriváň. Ruce mě v mých slabých rukavicích pro ledolezení brní a pálí, ale vzhledem k tomu, že to slyším od všech a znám ten pocit velmi důvěrně z běžkařských výletů, udělám tedy to samé, co na běžkách.  Přidám, ujmu se vedení a valím to k vrcholu. Ve chvíli, kdy se konečně zahřeju, mi dochází energie, takže jsem rád, že můžu zvolnit. 

Kriváně, Kriváně, kdo po tobě ide? 

Menší bráška Velkýho Kriváně má vrcholový rozcestník obalenej a ofoukanej sněhem a vypadá jako prototyp policajta z americkýho filmu, co pravidelně snídá koblihy.

Vrchol Malého Kriváně

Zase na chvíli metamorfujeme v japonský turisty. Na úzké hřebenovce si dáváme vzájemně přednost s další partou, která jde v opačném směru. Jsme pořád hladový, ze dvou kusanců do Tatranky se nenajíme a tak si domlouváme, že v sedle dáme pauzu, že tam nebude foukat a normálně se najíme. Nejdříve se ale musíme vypořádat s nenápadnou ledovkou, která se škodolibě utvořila jen na některých místech. Takže se vzájemně vystřídáme v tom, kdo si kde sedne na zadek. Naštěstí tady není kam spadnout, svah je to mírný, a tak to s klidem Julkům vlastním sejdem až do sedla. Nefouká tu, ale co byla pravda před minutou už pravda není. Takže si prohlídneme kopec na který jdeme a zase nedojezenou Tatranku strčíme do kapsy.

Nahazujeme batohy na záda a pokračujeme. Slávek na špici traverzuje a brodí se sněhem a vede naši skupinku. Dávám mu na srozuměnou, že ho vystřídám až nebude moc. V klidu si to valí dál. Ani o tom neví, ale sbírá body k titulu. Po několika minutách na střídání přeci jen dochází. Já v tom hlubokým sněhu ujdu pár metrů a jsem vytahanej jak produkt z kaučovníku, který se používá při koherenci homo sapiens. V domnění, že už jsme na Velkým Kriváni, rozšířím zorničky jak Barnabáš při amoku (pozn. red. Barnabáš je kocour autora) a následně je opět zúžím, jelikož se Kriváň stále tyčí před námi. Nakonec tam dojdu, jsem tam jako druhej a hrdinsky si ťuknu s Barbánkem pěstí ala Obama style. 

Velký Kriváň únor 2018
Vrchol Velkého Kriváně

Cestou dolů už vyhlížím za každým stromem chaloupku pro Jeníčka a jeho čtyři Mařenky. Otevíráme dveře od světnice a nestačíme se divit, kolik je tu lidí. Ubytujeme se a zjišťujeme, že po pěti hvězdičkách se budeme dělit o postýlky s dalšími spolunocležníky. Né snad, že by mi tohle vadilo, ale vzhledem k počtu lidí v hospodě jsem považoval za hlavní cíl zabrat stůl a povlíknout si postel později. Žiju v domnění, že moje rozložené věci na posteli dají případným příchozím najevo, že tady je obsazeno. Správně, nedali. Takže během večera jsem se z nultého patra palandy ne zcela dobrovolně přestěhoval až do patra třetího a navíc na úplně jinou postel…

Večer byl ale teprve v rozjezdu, těch cca 40 lidí, co zabralo téměř celou hospodu, tady uspořádalo oslavu kamarádovi, který v průběhu večera dorazil. Hezké gesto, z prvotního šoku jsem se probral celkem rychle a naladil se na probíhající koncert techna. Do hospody však chodili další a další lidi, tak jsme najednou u stolu pro šest seděli v deseti lidech. Naše pětka hrála Bang, kostky a na závěr kachny. 🙂 

Než jsme si šli lehnout, zažili jsme krvavé drama v podání jednoho z našich reverendů, který prohrál v souboji s otvírákem na konzervy a dost nepříjemně se řízl. Když už tu konzervu ale táhl, tak to by bylo, abychom si k té hruškovici nedali i hrušky! Poté co jsme si zahráli na doktora amatéra (neplést s jinou hrou na doktora), jsme byli rádi, že se při půlení gázy nezranil nikdo další. 🙂 Pořádkumilovný hospodský se rozhodl rozpustit zábavu navzdory žíznivým hostům, a tak se šlo na kutě. Spoluchrápající nocležníky jsem čekal, a tak se nakonec i podělil o jeden pár záložních špuntů do uší s Jirkou. Noc byla všelijaká, jenom ne dobrá. Bylo mi vedro, pořád tam někdo pokašlával a filtrovací orgán jel na plné obrátky, takže jsem navíc musel řešit i stav přehrady. 

Den třetí!

Následující ráno jsme zahájili opět vejci a nedalo nám to při tom nevzpomenout na triatlonového kamaráda Matuliče a jeho příběh o vejcích a žaludku. Ve zkratce: vejce, nejlepší přítel sportovce! Pak jsme rozrazili dveře od chaty a šli si užít tu naší pohádku o mlze a pěti julčících. 

Venku poletoval sníh, foukalo a byla mlha. Díky přístrojům se nám nakonec podařilo zorientovat. Našli jsme první tyč vedoucí směrem k našemu cíli – vrcholu Chleb. 

Chleb v zimě 2018
Chleb

Další část cesty nebyla nepodobná kontrole u očního lékaře. Od jedné tyče nebylo vidět další, dokud se vítr neumoudřil a nezměnil směr. Pak na kratičký moment ukázal další tyč. Tahle hra na soustředěnou pro nás připravila ještě bonus v podání nafoukaného sněhu, kam se člověk bořil při mé výšce téměř po kyčle. Což v kombinaci s naloženým batohem oceníte, když nejdříve musíte nohu vytáhnout nad úroveň pasu, abyste mohli udělat další krok. Touha jít vpřed byla ale silnější než chuť dál stát po pás ve sněhu, a tak jsme se s tím nakonec nějak poprali. Místy jsme přecházeli už dobrý terén, jindy tam bylo zase nafoukáno. 

Reverendi

Ještě jsme udělali zastávku, abychom si dali něco k jídlu a pití a vzájemně se jeden druhému zasmáli, že vypadáme jako kopie fousaté postavy z krkonošského muzea, která vládne tamním horám. V tento okamžik už byli oba hadičkáři odsouzeni k vyndání termosky, jelikož jim zamrzla hadička i po metodě foukání obsahu zpět do rezervoáru. Nadešel okamžik, kdy se nafouknu jak kohout. Vyprsit se s tím, jak skvělý nákup jsem udělal a nebát se prohlásit, že to byla životní investice do materiálu a nakonec ani neváhat prozradit cenu (chápej prostě hadička obalená do izolační folie a následně zabalaná ve stříbrné látce s kapsou na „cucík“). Pro tenhle okamžik je to ale kosmická raketa co přistála na Zemi a všichni kosmonauti jsou živý! S pocitem zadostiučinění jdeme dál. Vítr nás dál bičuje, ale mlha se zvedá. Cesta se vlní. Pořád se vyhýbáme převějím a nakonec už naposledy uhýbáme ve směru za naším posledním vrcholem. Vzápětí naposledy stavíme pod kopcem na sváču. Bohužel nadchází moment, kdy musím otevřeně uznat, že poslední studený vítr byl krutý a způsobil zamrznutí i mého stříbrného supersporťáku. A tak je na čase sundat batoh, vyndat termosku a vyslechnout si zpět své hlášky o nejlepší investici do materiálu. 🙂 

Už to máme za pár, poslední velké stoupání které je o 400 m výše než Pancíř na Šumavě.  

cestou na Stoh
Od tyče k tyči

Nahoře dáme vrcholové foto a protože je tam zima, že by se mašerům v zatáčce zlomili psi, poslechneme rutinní pokyn: „Tady je zima, choďme odtial do pi*e!“

Na Stohu fouká, je tam zima a není tam nic vidět
Vrchol Stohu

Cestou dolů potkáme skupinku nesourodě vypadajících nadšenců, které zřejmě vysypal autobus ve Štefanové, kam míří i naše kroky. Cestou ještě okoukneme Velký Rozsutec, ale necháváme si ho tady panicky netknutý na příště. Ve Štefanové zaplujeme na pořádné jídlo, kde zelňačka střídá halušky a pivo kávu. Následně si necháme v klidu ujet bus, abychom uschli a nemuseli zbytečně dlouho čekat v Žilině. Radši budeme čekat v horách než ve městě.  

Čas kvapí a tak zvedáme kotvy. Tenhle bus už musíme stihnout. Sice máme ještě pořád hodinu času v Žilině, ale nejet tímhle spojem rovná se nedobrovolná dovolená. 

V Žilině se necháme provést Slávkem po náměstí, kde nám ukazuje akustickou specialitu. Zavede nás do středu kruhu ze zámkovky a tleskne. Zvuk který se odrazí zpátky zní tak neuvěřitelně, že tam tleskáme jak magoři a všichni po nás koukají. Nejen, že vypadáme poněkud nepatřičně v naší  horské výbavě, ale navíc tu tleskáme jako paka uprostřed náměstí. Když se ptáme Slávka, jestli je to nějaká známá akustická anomálie, tak odpovídá, že neví, že na to přišel sám. 🙂 V čekárně na nádraží utratíme zbytek času lelkováním a elektronickou korespondencí. Když přijíždí pendolino, zjišťujeme, že jsme měli místenky na vlak před ním. Slávek to glosuje slovy, že už se bál, že se snad ani nic nepřihodí. 

Zbytek jízdy trávíme střídavě na zemi a ve stoje.

Už jedeme domů holky!

V jídelním vlaku připíjíme na výpravčí, která nás vzala na milost. Na všechny kopce Malé Fatry, na smrad našich ponožek a na všechny kravaťáky kolem nás. Zítra vstaneme a vrátíme zbraně do půjčovny a začne normální den. Díky Jeanově obětavosti a jeho zmrzlým prstům si to ale můžeme připomenout a zprostředkovat Vám kus našeho dalšího dobrodružství!  

A jako je u dobrého filmu zvykem, po titulkách drobný bonus: 

Slávek úspěšně složil reverendskou zkoušku a může si před jméno dopsat titul rev. 

Barbánek sice nevytáhnul kulečník, ale perník a kilové uzený s křenem! 

Jean se předvedl jako nejostřejší šerif v okolí a dvorní fotograf expedic pod taktovkou Julků. 

Jirka je hlavně rád, že jsme zase někdy byli a že vyřešil reklamaci péřovky. 

A já, já mám skvělou stříbrnou hadičku! 

Pade na Pade

Jelikož 50 procent Julků jsou inovátoři a zbylých 50 procent je staromileckých, tak se zdá, že přicházíme s touto zprávou přesně v pravou chvíli. Nepřicházíme se zprávou ve chvíli, kdy její předmět začal být populární. Nepřicházíme s ní ani ve chvíli, kdy je předmět totálně out.

Od této chvíle je možné na Julko-akce nahlížet více obrazem. Úplně dole na stránkách se objevila ikona – hned napravo od té pro mail. Zbytek už znáte, inovátoři…

Nebo to zkuste zkratkou tudy!