Climbing addiction?

cca 8 minut čtení

Léto uteklo jak stěna před tebou, když se proletíš. Dlouho jsem nic nenapsal, proto buďte prosím ke mně při čtení shovívaví. Vezmu to narychlo bez zbytečných kudrlinek, zapínám mikrofon a začínám ihned s oficiálním hlášením:

Prý jsem závislej?!

S partou v práci nechodím na pondělní fotbálek kvůli tomu, že v neděli „přece“ obvykle lezu a pak mě vše bolí.

Na kole už jezdím od hospody k hospodě. Doby, kdy se v sobotu jelo na Praděd a v neděli zpátky, nejsou tak daleko, tak co je? Hele, z více kilometrů by se mi nafoukly nohy a nedostal bych je do spáry. Začal jsem se bát aut a lidí. Když jsem jel naposledy našlapanou modřanskou cyklostezkou z práce, říkal jsem si, že se raději zrakvím na Vojtěchovi v Labáku než tady.

Mezi nejzajímavější čtení, které si sebou beru do metra, začínají patřit průvodci pro jakoukoliv lezeckou oblast.

Mám neustále připravenou odpověď, až mě někdo odchytí na ulici z televize, na otázku, kdo je můj největší žijící idol: „Špek a Honnold“.

K narozeninám jsem dostal neskutečný dárek – pozvánku na lezení s Alešákem v Sasku.

Největší prázdninové zklamání – Alešák nereaguje…

Byť je to míněno s nadsázkou, něco se změnilo. Zatímco loni bylo lezení vzrušující alternativa k akcím všeho druhu, letos je lezení „jediná správná“ aktivita k nevzrušujícím alternativám. Systém se ale nehroutí. V práci udělám co je potřeba a někdy, po nějakém víkendovém „vyklidňovacím“ prásku, i něco navíc. Ve vztahu snad dobrý, jen to prostěradlo by prý nemuselo být pode mnou v oblasti rukou a kolen tolik od krve. Problémy nastanou, až místo nedělní večerní cesty autem domů, pojedu na druhou stranu do kempu. V pondělí má být taky pěkně nebo ne?!

Cesty do kterých jdeš zpočátku s mírnou pochybností, ale s převládajícím pocitem toho, že všechno správně vyhodnotíš a cestu na vrchol přeci jen najdeš… to je droga. Integrovaný motor zvědavosti uvnitř palice. Tělo se brání, ale hlava chce – to je vždycky omamné. Vždycky se snažím o čistý kusový přelez, když ale začne jít do tuhého, nemám problém skočit rukama po kruhu, jak lachtan po sardince. Zpocené špinavé ruce, plenka a relativně malé lezečky, to je kombinace, která mě baví a kterou považuji za správnou. Nikomu ji nenutím, proč taky. Na svém konci lana jsme každý sám a dělejme si tam, co uznáme za vhodné.

Písek, lezení po vlastním nebo taky objevování cest ke kterým není moc info. V těchto variacích se cítím sám sebou, svobodný a sebevědomý zároveň. Něco jako Escobar s jointem.

Tenhle článek je ale současným důkazem, že dokážu taky nelézt, sednout ke klávesnici, sám sebe ztrapnit a něco napsat. Takže prrr a klídek!

Co když na tom ale něco bude? Znám třeba cyklisty čtyřicátníky, jejichž jediným životním mottem je vytrvalost. Domluvit se s takovým člověkem na něčem jiném než sezení na kole je na diplomovou práci. Taky mě třeba baví peoplewatching lidí, co nejsou schopni se utrhnout od svého mobilního telefonu. Začnou se dloubat v nose nebo výrazně drbat na řiti. Vůbec jim nevadí, že jsou v metru plném lidí, tudíž, že možná budou viděni. Závisláci. Proto, než začnu s popisem střípků z lezeckého léta a abychom měli jasno, mi dovol prosím čtenáři osobní otázku – Na čem jsi závislý ty? Odpovědět si můžeš klidně sám.

Bacon’s boulders! aneb písek za nehty

„Naber do fest“,
jméno to jest.

Dělal to Slanina,
praskaj mi kolena.

Přes bříško zdvih,
lepší než pich.

Lišty moc nedrží,
pata snad podrží.

Ještě jednou cuknu,
stejně zas žuchnu.

Vždycky předtím než Luboš vybere cestu od Špeka, řekne mi, že končí s lezením. Poraďte – má ta věta nějaký hlubší společenský přesah? Cesta od Špeka a konec s lezením. Jak to spolu souvisí? Nevím. Jsem zmatený. Stejně jak v tom bouldru pod kruhem.

Tenkrát v Jizerkách

Taky jsme vylezli na Nos. Jednoho červnového dne jsme se sešli v Hejnicích a vyrazili s báglem do kopcem. Krásně očista těla a nevymluveného Luboše než dojdeš pod nástup. Už přístup přes potok a prudkým svahem byl dobrodružnej. Na nástupu jsem si vzpomněl na ty holky z videa, co to lezou za sychravého podzimu, s kamerou v zádech a s úsměvem na rtech. Luboš elegantně dolezl k druhému, kde jsme dle plánu střídali. Můj úkol bylo zaštandovat u pátého. Znělo to docela jasně, avšak nevlídná stinná atmosféra pod velkým převisem a těžké lezení, mě neustále tlačili do pozice „jdu a seskok“. „Tohle je příteli tvůj poslední krok, dej nohy před sebe a modli se, že se lano na kraji převisu nerozdrbe o vystrčené krystaly!“

Fotka Frýdlantského Cimbuří z té správné perspektivy

Když už sedím v kruhu, klaním se těm odvážným severským ženám. Zkoncentrovaný dolézající Luboš na druhým jakbysmet. Na závěr už je jen lehčí traverz. Ale kdo nemá rád nohy na tření a přehršle vzduchu kolem, i tady ještě uroní pár kapek studeného potu. Když slaníme, střídá nás další borec z videí eMontana. Na sedáku má pět presek, dvě smyčky a tři čoky. Snad i na umělce toho mám víc na sedáku. Friendy jsou prý na lezení těžký. No jo – sympaťák a srdcař k tomu. Než se dohrabeme přes potok zpět na turistickou cestu pod Frýdlantským cimbuřím, už nahoře dobírá.

Kdo má rád přírodu, klídek, spíše tradiční lezení a hledání linek v hustém lese, musí do Jizerek vyrazit. Třeba najde svoji vysněnou linku, která se moc neleze. Mně se třeba povedlo najít Kamenolom.

Dvacet metrů s jedním borhákem tak cca v půli. Chvíli na to nechápavě koukáš, sebereš bágl a půjdeš domů nebo začneš lízt. Lezeš odlehčenej s dvěma preskama na sedáku. Víc není potřeba. V tom je to jednoduchý. Když ti začnou praskat krystaly metr pod borhákem pod nohama a poslední místo zafixovaného lana je parťákovo jistítko, vnitřní hlas ti začne tvrdit, že si přeci měl jít domů. Taky si zapamatuješ název cesty na dostatečně dlouhou dobu dopředu. Buď se ještě jednou zvedneš a cvakneš nebo parťáka donutíš k neplánovanému cvičení zdravotnické pomoci.

Pozn. To RP je v záznamu proto, že jsem z toho poprvé vylítnul. Sice ne metr pod borhákem, ale i tak mi to nepřidalo. 🙂

A k čemu jsou, ty vyvřeliny?

V době, kdy se například v poslanecké sněmovně bagatelizuje něco tak obludného jako holocaust, bych zkusil nenápadně pozměnit osnovu přírodopisu na základních školách třeba tímto směrem:

Vyvřelina neboli magmatická hornina byla objevena přibližně v době, kdy začaly být pískovcové oblasti prozkoumávány prvními lidmi s cílem na ně vylézt. Mokrý pískovec nebyl při dešti nebo po něm schopen odolat náporu kovaných bot, oděru konopných lan nebo tvrdé kůže na ploskách objevitelů. I řekli si tito odvážní lidé, co budeme dělat, když zase chčije? Měl bych posekat trávu, ale mám v Rájci program na Kyklopa. Ale vždyť je v údolí mokro! Jak se zbavit toho třesu rukou, protože to v sobotu nebudu moct zkusit? Čím to sakra nahradíme? Když přestanu lízt, tak mě ty odlezy nebudou chutnat a budu věšet jeden pytel za druhým! Otavička počká. Potřebuju dávku! Co je zač ten kopec u Bíliny? Jak rychle to schne a smí se tam po dešti? Pojďme to prozkoumat a uvidíme, co ten kámen dovolí?!

Tak takhle to mohlo vzniknout. Žádné třetihory. Přelom 18.tého a 19.tého století. Vyvřelina prostě vznikla tak, že skupina závisláků hledala směry, kam ještě nabušit trochu železa a kde je možno po dešti lézt. Nebýt jich, nikdo by se o nějaké vyvřelině nedozvěděl a neučil.

Pche, dost politiky a prázdný keců – se vyžvejkni, co nového na Bořni?! No hele, zjistil jsem, že zdejší šestky, jsou asi horší než sedmy. Nějaká sedma už padla a bylo to vždy o třech čtyřech cuknutích v bezpečí kolem kroužku. Pak teda čekáš, jak ti to serve předloktí ale ono nic, vylezeno. Zato v šestkách se s friendama docela vyřádíš a zároveň už lezeš. Hm, nuda… Pověz nám něco vtipného. Co třeba jarní démon Bobek?

Bobek tu má poslední zářez z půlky května, kdy tu vytáhl nějakou pětičku. Byly to čistě pětkový konstantní obtíže na 30-ti metrech, pořád bylo co brát. Ale kolmáč, bořeňský lišty – po chvíli začneš cinkat bandaskama – znáš to. Byly tam dva tři nýty. Sem tam založil něco vlastního. Docela si v tom vystál, ale dostal se v kuse čistě nahoru. Super. Když jsem to po něm vybíral, ty friendy tam měl položený jak v regálu v garáži. Nahoře jsem mu to řekl. Divil se. Ok, rád jsem kamarádovi pomohl upřímným slovem. Kdyby někde vylítl, tak bych se divil já. Tohle byla ta lepší varianta. Pravda je však taková, že od té doby se po něm slehla zem. Že by další „milenec“, kterému Bořeň strhla uzdičku? Jsem na nějakém chytrém webu četl, že to dost bolí. Nevím. Ale až to sroste, tak se těším na další příště!

Bobku, proč nelezeš? Tak to vybal!

Ukecal jsem sem i Luboše. Už tu kdysi lezl a jedna z návštěv nedopadla úplně dle představ. Asi mě má vážně rád, když tohle kvůli mně nebo spíše kvůli mému chtíči podstupuje. Tentokrát jsem dali Diretku na Střední Jižní Pilíř. Linka středem pilíře, kterou jsem loni nelezl ani pohledem. Prý populárka. Nevím, nevím, za ten lámavej spodek je to spíš na poznámku do žákovský. Ale pravda – chtěli jsme, nemuseli jsme. Pokecali jsme toho dne méně než normálně. A protože i já jeho mám rád, další společné příště na tomhle kopci asi už nebude. Boxera z Labáku na Bořeň nenaučíš.

Pak zase pršelo. Čím míň lezu, tím víc mě bolí prsteníčky na rukou. Není to zánět , ani nic s poutkem. Mám si dát delší oraz, bolest a lupání poté ustane. Prý jsem už starej a začal jsem lézt moc pozdě. Dyť si vybírám samý choďáky, jaký lezení?! Když už mě Pája po nátlaku vezme na boulder, dva dny spím, hulím a jím. To je prý intenzivní lezení. Malino, neotravuj s vlastními problémy, říkáš, že pršelo…

V nouzi nejvyšší, inzerát napíši

Ano, pršelo v jeden pátek a já měl problém, kam vyrazit v sobotu. Písek bude mokrej, to dá rozum, lézt po dešti je nerozum. Rozhazuju sítě, whatsup však mlčí jak hrob. Tak a je to tady:

Odvážný 30+ hledá jeho do nepohody a na občasné schůzky na nástupu nebo štandu. Nabízím odpolední výheň v Jižním prostoru nebo lámavej na západní straně. Najdu Tě?

Malina, Lezec.cz

Po pěti minutách vrčí emailová notifikace. Za 10 minut bylo domluveno. Vstával v pět, v devět byl v Bílině na nádraží. Srdcař Sven. Padla pro příklad dvoudélková Hrana Carevny na Bíle stěně, kdežto tuten prima Plzeňák tahal tu spodní lámavou džungli korunovanou březovým štandem na balkoně. Tak jsem si mohl vylézt ten boulder ve vrcholové hraně na prvním. Kdo sám sobě tvrdí, že má rád exponované lezení, měl by si to jít do druhé délky téhle cesty povinně odsouhlasit. Bylo to víc než bych na nesmělou romantiku prvního rande čekal.

Nebýt inzerce na lezci.cz, seděl bych většinu víkendů letos doma s těžkými abstinenčními příznaky a do takové Hrany Carevny nebo Hubenýho Doktora bych se nepodíval. Chci lézt, jdu tomu naproti a jako bonus k tomu mám štěstí na prima týpky, howgh! Díky borečci!


Necky, Východní prostor, Bořeň – bezvadných 40 metrů koutem jak někde v Tatrách

A pak během prázdnin skoro až mimochodem skončíš v Ostrově s druhým Julkem na prodloužený víkend, 4 dny našlapaný jak ústa Dády Patrasový, kdy od rána do večera a od večera do rána žiješ jako by v pondělí měl být konec světa. Sedět do rána na zaplněné zahrádce U Císaře vedle Petra Hovorky a být svědkem, jak si pro něj rozzuřená manželka ve dvě v noci přijela, byla víc než dobrá reality show. Chvílemi jsem si myslel, že to hrají, že někde je skrytá kamera na oněmělé ksichty všech přísedících.

Když jsem v neděli přijel domů, stihl jsem pouze rychle pozdravit než jsem padnul držkou na prostěradlo. A pak dorazíš v pondělí do kanceláře a zjistíš, že konec světa ve světě závisláků má vlastně mnoho podob…

Ty taky sypeš?

P.S. A příště třeba více technicky o tom, jak to lezecky vypadá v bořeňském Východním a Severním prostoru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *