Kostky nebo Bang?

cca 6 minut čtení

Akce Julků jsou jako divadelní představení. Jsi-li jeho součástí, nevíš o tom. Koukneš-li se na jejich konání s odstupem a nadhledem, jsi nadšen. Jsi nadšen dějem, vývojem postav v něm, výpravou, kulisami a jednou zvláštností – herci jsou zároveň diváci a diváci jsou zároveň herci. Takové amatérské divadlo pod širým nebem, kde předvádějící je zároveň hodnotitel. Důležité je hrát, jedno co. Kostky nebo Bang? Je to buřt! Hlavní je, že se diváci tlemí.

Julci na scéně!

V této divadelní analogii, bych Julkovské představení viděl někde na hranici dramatu a tragikomedie. Rozhodně nelze mluvit o opeře. Sice občas si zazpíváme: „Už v tom zase lítáme…“, ale víc nic. Absurdnímu dramatu obvykle chybí souvislý děj a zápletka, motivace postav je neznámá, chybí rozuzlení, postavy nejsou schopné komunikovat s ostatními. Toto našim akcí rozhodně nechybí. Na druhou stranu je třeba si otevřeně přiznat, že komunikace mezi postavami nabývá občas skutečně absurdního charakteru. Běžná Julko-komunikace vypadá tak, že všichni poslouchají, když nikdo nic nevypráví a všichni začnou mluvit, když jeden překotně začne něco vyprávět.

V tomto článku bych všechno rád detailně osvětlil. Trekovo -trubičkářské vyprávění od Páji už jste mohli číst zde.

Mě zajímá, jak se kdo popral s rolí, která mu byla svěřena a zda se na divadelním nebi někde v hloubi Fatranských lesů a hor vyklubal druhý Karel Infeld Prácheňský…

Na Fatranských svazích, hledá se nový Infeld.

Je potřeba komedii správně obsadit, aby děj gradoval. Dobrovolnost ve volném čase nadevše. Tudíž role, o které nebyl zájem, byly poté rozdány komparsu. V naší tragikomedii byly v nabídce tyto role:

Adonis, Šáša Krusty, Don Juan, Noviciát Tleskač, Superman, kačer Sjůsajd, Hemský, Okurka a pribináček, Wyatt Earp dvojník, Láďa Hruška a další.

Všechny nabízené role netřeba uvádět, jelikož z výše uvedených byly vybrány hlavní postavy a koho zajímá střední třída z komparsu toužící po slávě a ksichtu před kamerou, že? Je až s podivem, že takový Adonis zbyl na pana Vomáčku, který se na scénu dostal jenom proto, že o tom poté chce vyprávět v hospodě. Hlavní role a jejich obsazení bylo tedy následující:

Šáša Krusty – Pavel
Krusty ve své posteli

Pavel se o tu roli hlásil už ve vlaku, kde se udílely první režisérské pokyny. Ze všeho si dělal srandu a ostatní z něj. Jeho kostým byl ovinut podivným balastem. Dle zákulisních informací vzal Pavel jednu z hlavních rolí v novém seriálu Hadičkov. V momentě, kdy vyšel z divadla mezi normální lid, byl ztracen. Foto nahoře je z části hry, jež nese prvky vážnosti a současné politiky. Je to o tom, jak Krusty alias v tu chvíli jistý Tomio O. zabral místo ve sněmovně a do jeho postele se mu na oplátku nahrnuli chachaři z Ostravska, jelikož nedosáhli na kotlíkovou dotaci.

Wyatt Earp dvojník – Jean
Dones další, bandito!

Jeanova role byla ze začátku jasná. O to více překvapí, že k této původní roli, která měla být „za“ nikoliv „před“ kamerou, přidal ještě roli neúprosného šerifa. Původní role byla fotograf exteriérů. Zhostil se ale na výbornou šerifa trvajícího na pravidlech. Šerifa, který ví, že indiánům je potřeba se postavit s nabitou zbraní, nikoli uhýbat. Šerifa, jež donese rundu čertova pití z Liptova a řekne dones další bandito! Dobré dodat, že v rozhodujících chvílí se nebál spolčit s bandity s cílem nalezení cesty ven z mrazivé pasti. Za původní roli fotografa byl v roce 2015 nominován na Českého lva.

Noviciát Tleskač – Slavomír
Noviciát táhne ansámbl

Nový herec na place, to je vždycky povzbuzení. Ženský před jednotlivými scénami se více pudrují a voní. To se líbí i dlouholetým bardům. Tudíž je oblíben všemi. Je potřeba ale něco ukázat. Novic se rychle okouká a hele – ženský zase smrdí cigárama a levným mýdlem. V mnoha scénách bylo řečeno: „A co na to Tleskač? Líbí se mu to? Můžeme to tak nechat?“ Myslíme si, že za to může Bitnerka, že ho tady máme. Prý někde v tělocvičně lezl elegantně jak rozespalá kočka a proto je zde. Já myslím, že o tom to není! Objektivně je potřeba říct, že se Noviciát hbitě osmělil. Okoukal fígle, jak z prekérních situací rychle vybruslit. Ve scéně s názvem Traverz pod Pekelníkem táhl svým výkonem celý ansámbl. Diváci ho za to vyprovodili potleskem ve stoje. Je jedno a historie se již neptá, že je boleli nohy a chtěli si již sednout.

Hemský – Jirka
Po 2. třetině Hemský zatínal pěst. Předčasně.

Jirka alias Hemský, to je hráč s nejhorším zakončením v probíhající sezóně 2017/2018. Vždy se snaží do posledních chvil hry. Vymyslí a vydře leccos, aby to ve finálním okamžiku totálně zazdil. Spolehlivý hráč, který to dělá od srdce. Spolehlivý je ovšem možná a jedině v tom, že totálně zpacká koncovku. Spoluhráči herci si o něm šuškají, že to jednou musí vyjít. Zatím to však neprokázal. Mnohým severočeským hercům se dělají varhánky na prstech u nohy při vzpomínkách na letní scénu, kdy dvakrát brodili špatný potok při nočním hledání vypínače. Hemský se však nevzdává, má to napsané v roli. Tak s tím žije, pije a objíždí hory, co znamenají svět.

Kačer Sjůsajd – Barbánek
Kačer Sjůsajd v jedné ze svých tradičních scén

Pokud mám skromně sdělit svůj egocentrický názor. On tam byl. Někde mezi Chatou pod Suchým a Chatou pod Chlebom se v klidu toulal zamrzlou krajinou. Rozdával úsměvy, rozdával vousy. Zatímco ostatní přemýšleli jak ještě více dozapnout teplou bundu, on jen nechápavě s pozitivností sobě vlastní sundaval batoh z batohu (ano, nesl dva batohy!) a oblékal šusťákovou bundu, za kterou by se nemusel stydět ani Jirka Korn u letního táboráku. Komparz čekal, až to hlavní hvězdy dotočí, a srkal horký čaj z termosek. Byla fakt zima. Když jedni odhazovali kreditky z peněženky, že jsou moc těžké, on vytáhl křenex a namazal si je na chleba. Ansámblu vzal do jednoho z báglů bohemku. Zejména Krusty měl radost. Byl tak pozitivní, že v rámci her se dostával do sebevražedných situací, že i nápověda nevěděla, co mu má hodit. Vždy přežil. Indiány, kulomet, převěje, sněžnou slepotu… na vše vyzrál. Nový Infeld Prácheňský je objeven!

Dvojrole Okurka a Pribináček nebo role Láďa Hruška nechme stranou k čtenářovu zamyšlení.

A když bylo po všem, tak si jako smrtelníci na Žilinském náměstí zatleskali. Za tu parádu, kterou společně zahráli. Aplaus!

Jenže jeden z nich zapomněl, že už se nehraje. Kdo čekal happyend s pohodlnou sedačkou a hajánkem v Pendolinu, ten měl smůlu. Hemský to zase nedojel na sto procent až do konce a gólman neboli průvodčí ho vychytal. Řečeno otázkou, co se stane, když přijdeš do divadla a nemáš rezervaci? Ano, budeš sedět na zemi nebo stát v uličce. V horším případě Tě spláchnou do záchoda pro černé návštěvníky.

Naštěstí gloriola reverendů funguje! Průvodčí byla milá, vypadala jak zpěvačka Pink a dala nám to skoro zdarma. A tak jsme si krásně postáli a to zahrané veledílo v závěru pořádně okořenili.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *